Tel: 0903 970 607 | Email: info@zdravadovolenka.sk

Ovocné a zeleninové šťavy

Ovocné a zeleninové šťavy je dobre piť z viacerých dôvodov.

Už v malom objeme šťavy sa nachádza mnoho vyživovacích látok, enzýmov, vitamínov, minerálnych a stopových prvkov.  A tekutosť takejto výživy prináša so sebou ďalší bonus, pre pochopenie ktorého si musíme uvedomiť jednu vec. Potrava v tuhej forme, aby mohla byť vstrebaná v tenkom čreve do krvi, najprv sa musi premenit na tekutinu a to trvá 2 až 5 hodín. Oproti tomu šťava, ktorá už má tekutú formu, je vstrebaná do krvi za niekoľko minút a to len s minimálnymi energetickými nárokmi na tráviaci a vstrebávaci proces.


Enzýmy s vitamínmi a minerálmi sú dôležité kvôli svojej katalitickej t.j. urýchľovacej schopnosti. To znamená, že vďaka nim všetky biochemické reakcie, bez ktorých by život nebol možný, prebiehajú rýchlo a vysoko účinne bez akýchkoľvek energetických nárokov a strát. Napríklad: všetky cukry, tuky a bielkoviny, ktoré prijímame v potrave, potrebuje náš organizmus najprv rozložiť na molekuly a atomy, aby ich potom  následne  znova poskladal na cukry, tuky, bielkoviny, prípadne iné látky. Z nich sa potom vystavajú nové stavebné časti buniek a tkaniv alebo  slúžia na vytvorenie  rôzných sekrétov, hormónov, mediátorov či iných molekúl a látok, ktoré zabezpečujú regeneračné, reparačné, obranné a zápalové procesy tak, aby udržiavali naše vnútorné prostredie (homeostázu) v zdravom stave. No a práve enzýmy a vitamíny pochadzajuce aj z ovocných a zeleninových štiav sú nevyhnutnými pomocníkmi, bez ktorých by tieto procesy nemohli prebiehať.

Ak pijeme túto vzácnu tekutinu samotnú niekoľko dní bez toho, aby sme prijímali pevnú potravu, podporujeme tým samočistiace a detoxikačné procesy v našom organizme. Pri detoxikácii dochádza k odprataniu toxínov a  tukových či iných prebytočných látok a buniek. Výsledkom toho sa náš organizmus zregeneruje a ozdraví.

MUDr. Jaroslav Kytlic,
lekár, poradca pre zdravú výživu a organizátor Zdravej dovolenky
 

To Top
©2016 Zdravo a veselo, s.r.o.